دانشنامه

مهم‌ترین قطعات ماشین‌های سنگین

مهم‌ترین قطعات ماشین‌های سنگین

مهم‌ترین قطعات ماشین‌های سنگین

از مهم‌ترین قطعات ماشین‌های سنگین می‌توان به تاخوگراف، اینتر کولر، توربو شارژ، کروز کنترل، GPS، سیستم کنترل کششی و سیستم ترمز الکترونیکی اشاره کرد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم؛

1-تاخو گراف

تاخو گراف وسیله‌ای ضروری برای حمل و نقل جاده‌ای است. تاخو گراف سیستم ثبت اطلاعاتی‌ست که اطلاعات ضروری را بر روی صفحه‌ای مقوایی ثبت می‌کند. این اطلاعات شامل سرعت خودرو، زمان حرکت از مبدا و مدت زمان حرکت در یک مسیر خاص است. نوعی از تاخو گراف‌ها از سرعت سنج، ثبت کننده اطلاعات و صفحه ثبت اطلاعات تشکیل شده.این نوع از تاخو گراف‌ها در دو مدل عرضه می‌شوند:

  • مدل‌هایی که به صورت جدا استفاده می‌شوند.
  • مدل‌هایی که به طور مستقیم در زیر سرعت سنج خودرو هستند و هر دو راننده به صورت مجزا می‌توانند از این تاخوگراف استفاده کنند.

بر روی دستگاه تاخو گراف دکمه‌های زیادی وجود دارد که از آن برای بیرون آوردن صفحه‌ی مقوا ای استفاده میشود.برای استفاده از این دکمه، خودرو حتما باید در حالت  ایست باشد. علاوه بر این دکمه 2دکمه دیگر وجود دارد که مخصوص 2تا راننده است. با استفاده از این دکمه‌ها می‌توان یکی از چهارحالت استراحت,رانندگی،کار,خواب و غیره را انتخاب کرد.دو دکمه دیگر با علامت‌های منفی و مثبت جهت تنظیم ساعت و تاریخ وجود دارد. دستگاه تاخو گراف در 2 نوع آنالوگ و دیجیتال قابل تولید است.

 

تاخو گراف2-اینتر کولر

اینترکولر و رادیاتور عملکرد مشابهی دارد ولی نوع کاربرد آن‌ها با یکدیگر متفاوت است. اینترکولر عملکرد افزایش عملکرد موتور خنک کردن هوای آزاد است و وظیفه رادیاتور خنک کردن موتور است. اینترکولرها فقط در موتورهایی که مجهز به توربوشارژر و سوپرشارژر هستند نصب می‌شوند. در اثر افزایش فشار دمای توربو شارژ بر اساس فشرده کردن هوا دما هم بالا می‌رود, افزایش دمای توربو شارژ باعث کاهش اکسیژن و گرم شدن هوا و انبساط می‌شود. دستگاه اینترکولر در جلوی رادیاتور برای جلوگیری از گرم شدن هوا و کاهش اکسیژن نصب می‌شود.

کاهش یا حذف دمای هوای متراکم شده از هدف های اصلی توربو شارژ و سوپر شارژ می‌باشد.

اینتر کولر

3-توربو شارژر

قطعه مکانیکی در خودروهای سبک و سنگین توربو شارژر است. توربو شارژ می‌تواند هوای بیشتری را به سیلندر وارد کند در نتیجه باعث تولید اکسیژن بیشتری می‌شود که این کار باعث بهبود عملکرد موتور می‌شود.

مهندس سوئیسی به نام آلفرد بوچی سیستم توربو شارژر را در دهه 1900 اختراع کرد.

عملکرد توربو شارژ

وظیفه اصلی توربو شارژ فشرده کردن هوا و انتقال آن به محفظه احتراق است. توربو شارژر درواقع نوعی توربین است که از لحاظ نوع عملکرد شبیه سوپر شارژر است و به میزان نیرویی که تولید می‌کنند تنها تفاوت آن است. آن‌ها برای تامین نیروی خود به طور مستقیم از میل لنگ استفاده می‌کنند در صورتی که توربو شارژرها از گازهای خروجی استفاده می‌کنند. مهم‌ترین مزیت سوپر شارژر این است که به دلیل این‌که مستقیما به میل لنگ وارد می‌شود در عملکرد آن تاخیری ایجاد نمی‌شود و از ابتدا راننده شروع به گاز دادن می‌کند و عملکرد سوپر شارژر آغاز می‌شود.

توربو شارژ

4-کروز کنترل

قطعه‌ای که مسئولیت کنترل سرعت را بر عهده دارد و یک سیستم مهار کننده است کروز کنترل نام دارد و هدف اصلی آن کنترل کردن سرعت خودرو به‌صورت اتوماتیک است. در واقع سرعت را تا زمانی که ترمز گرفته نشود ثابت نگه می‌دارد و دیگر نیازی به فشردن پدال گاز نیست.

کروز کنترل

5-GPS یا ردیاب خودرو

این سیستم  جهت ردیابی خودرو استفاده می‌شود و با استفاده از اپلیکیشنی که بر روی ماشین نصب می‌شود رانندگان می‌توانند از موقعیت فعلی ماشین خود در هر زمان که بخواهند مطلع شوند.

GPS

6-سیستم کنترل کشش (TCS)

در خودرو اصلی‌ترین سیستم امنیتی سیستم کنترل کشش است که در صورت فقدان این سیستم در خودرو باعث ایجاد صدمات جبران ناپذیری مثل هرز شدن چرخ‌ها می‌شود. این سیستم در مواقعی که جاده برفی و یخ زده و لغزنده است بهترین گزینه برای جلوگیری از لغزیدن ماشین است.

سیستم کنترل کشش

7-سیستم ترمز الکترونیکی (EBS)

یک سیستم ترمز دیسکی ضد قفل با کنترل الکترونیک EBS است که با ارسال سیگنال الکترونیکی، دارای ترمز زیاد همراه با اعلام خطر فوری می‌باشد. این ترمز ایمنی تردد را برای همه ی کامیون‌های دارای اتاق ثابت و کامیون‌های دارای تریلر یا نیم تریلر افزایش می‌دهد. ترمز چرخ‌ها و ترمز کمکی با هم عمل می‌کنند و باعث ایمنی و کارآمدی‌تر شدن عملکرد ترمز می‌شوند.

سیستم ترمز الکترونیکی

 

شرکت شاد خودرو آساک وارد کننده و تولید کننده خودروهای تجاری سنگین اقدام به واردات خودروهای تجاری و مهم‌ترین قطعات ماشین‌های سنگین نموده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *