کامیون کشنده

از زمانی ماشینی شدن جهان و به وجود آمدن خودروهای سنگین برای حمل‌ها بزرگ و با وزن‌ها بالا، خودروهای حمل کننده‌ی مختلفی در این زمینه به تولید رسیده‌اند. از ابعاد کوچک و در حد و اندازه‌ی وانت بارها گرفته تا انواع بوژی کش‌ها که برخی از آن‌ها تا ۱۰۰ تن توانایی حمل بار دارند. انواع این خودروهای حمل کننده، شامل انواع خودروهای سبک، انواع کامیونت، انواع کامیون، تریلی ها و … می‌باشند.

در واقع، کشنده یا کامیون کشنده، مولد نیروی یک خودرو حمل کننده بوده و قابلیت این را دارد که نیروی محرکه برای یدک‌کش یا تریلی را تأمین کند. کشنده، تنها یک کابین راننده است که حال می‌تواند تک محور باشد یا چند محور. به این معنی که هیچ باری را به خودی خود نمی‌توان بر روی کشنده سوار کرد. بلکه بار بر روی قسمت باری که حال می‌تواند کفی، اتاقک معمولی، اتاق یخچالی و … باشد قرار گرفته و این قسمت، به کشنده‌ی مورد نظر متصل می‌شود. به زبان ساده‌تر، یک تریلی بر خلاف کامیون، یک تکه نیست. به قسمتی که بار روی آن قرار می‌گیرد، اتاق بار گفته می‌شود و به قسمتی که این اتاق بار را می‌کشد، کشنده می‌گویند.
انواع کشنده‌ها، به کشنده‌های تک محور، دو محور، کشنده‌های فوق سنگین با توانایی حمل بار تا ۱۰۰ تن، کشنده‌های مخصوص برای حمل بارهای نظامی و … تقسیم می‌شوند که هرکدام توان و قابلیت خاص خود را دارند.

انواع کامیون کشنده :

۱. کشنده تک محور
محور، به یک میله گفته می‌شود که دو لاستیک، به دو طرف آن وصل هستند. در نتیجه، به کشنده‌ای که دارای یک محور و یا دو لاستیک در قسمت عقبی خود داشته باشد، کشنده‌ی تک محور گفته می‌شود. از کشنده‌ی تک محور برای حمل‌ بارهایی که وزن زیادی نداشته و همچنین مسافت زیادی را هم قرار نیست طی کنند، استفاده می‌شود.
مزیتی که کشنده تک محور دارد این است تسلط راننده بر روی این نوع خودرو حمل کننده، نسبت به خودروهای بزرگ‌تر، بیشتر است. از این نوع کشنده، برای حمل بارهای نظیر اسباب منزل، تولیدات محدود کارخانه‌ای و چنین مواردی استفاده می‌شود.

۲. کشنده دو محور
کشنده دو محور، در قسمت عقب خود، دارای چهار چرخ و یا دو محور است. طبیعتا با وجود یک محور اضافه، پتانسیل کشنده و توانایی آن برای حمل بار، افزایش پیدا خواهد کرد. از این نوع کشنده برای حمل بارهای با وزن بالا و همچنین بارهایی که باید مسافت زیادی را تا مقصد طی کنند، استفاده می‌شود. برای حمل بارهایی نظیر آهن آلات سنگین، حمل بار کاشی و سرامیک ، محصولات تولیدی انواع کارخانجات و … می‌توان از این نوع کشنده استفاده کرد.

۳. کشنده فوق سنگین
این دسته از کشنده‌ها، جثه‌ی بزرگتری نسبت به دو نوع قبلی دارند. همچنین توان حمل بار در این دسته از کشنده‌ها، بسیار بالا است. به این معنی که اگر انواع کشنده تک محور و یا دو محور، توانایی حمل ۲۰ الی ۳۰ تن را داشته باشد، با این نوع کشنده، می‌توان تا ۱۰۰ تن بار را نیز حمل کرد. همچنین انواع بوژی کش‌ها نیز در همین دسته قرار می‌گیرند. این نوع کشنده‌ها، برای حمل بارهای ترافیکی نظیر ماشین آلات سنگین، قسمت‌هایی از راکتورهای یک پالایشگاه، تجهیزات نظامی سنگین مثل تانک و … استفاده می‌شود. ماک، ولوو و اسکانیا، از بهترین تولید کنندگان کشنده‌های فوق سنگین با پتانسیل‌های بالا به حساب می‌آیند.