مقالات

لوازم یدکی خودرو چیست

لوازم یدکی خودرو چیست

اگر شما کاربران عزیز شاد خودرو می‌خواهید بدانید لوازم یدکی خودرو چیست، باید به شما بگوییم به کلیه تجهیزات و قطعات قابل تعویض خودرو که با گذشت زمان مستهلک شده یا بر اثر تصادف و ضربه آسیب می‌بینند، لوازم یدکی می‌گویند. در واقع اگر این اجزای ماشین به درستی کار نکنند مشکلات فنی زیادی به وجود آمده و مانع از حرکت خودرو می‌شوند. بهتر است بدانید قطعات یدکی در سراسر بدنه ماشین، موتور و جلوبندی آن قرار دارند. در ادامه به بررسی و نقش هر یک از این قطعات در داشتن یک اتومبیل سالم می‌پردازیم.

معرفی لوازم یدکی

بهبود عملکرد فنی ماشین نتیجه هماهنگی کار قطعات یدکی با یکدیگر است. اما بعضی از لوازم مصرفی نقش مهم‌تری در حرکت ماشین دارند که عبارتند از:

  • موتور
  • لنت ترمز
  • دیسک ترمز
  • پروانه
  • شمع و وایر
  • چراغ‌ها

موتور

موتور ماشین

موتور قلب تپنده خودرو است و از ابتدای پیدایش صنعت خودروسازی تا کنون در سه نوع بنزینی، دیزلی و برقی ساخته شده است. بهتر است بدانید به موتورهایی که برای روشن شدن از سوخت‌های فسیلی استفاده می‌کنند، موتورهای درون سوز یا احتراق داخلی می‌گویند. در واقع با سوختن بنزین یا گازوئیل در محفظه احتراق، گرمای زیادی تولید شده و ماشین حرکت می‌کند. هم‌چنین موتور شامل مجموعه‌ای از قطعات یدکی مجزا به نام‌های سیلندر، تسمه تایم، رینگ پیستون، فنر سوپاپ، شاتون و قطعات دیگری است که به کمک آن‌ها پیچیدگی‌های این سیستم فلزی مدیریت می‌شود.

استارت

با زدن دکمه استارت که از دو آهن ربای الکتریکی تشکیل شده است انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی تبدیل می‌شود و این انرژی نیز به میل‌لنگ موتور منتقل می‌شود. در نتیجه حرکت محور موتور (‌میل‌لنگ)، حرارت تولید شده موجب روشن شدن موتور می‌شود.

دیسک ترمز

دیسک ترمز قطعه‌ای مقاوم و دایره‌ای شکل است که بین لاستیک و لنت پیچ می‌شود. این وسیله مصرفی خودرو از جنس چدن، آهن، آلومینیوم یا فولاد است که به آن دیسک چرخ هم می‌گویند. به وسیله برخورد لنت ترمز با دیسک چرخ، اصطکاک لازم برای کم شدن سرعت و توقف کامل ماشین ایجاد می‌شود.  

لنت ترمز

لنت ترمز

یکی از لوازم یدکی مهم در سیستم ترمز ماشین، لنت ترمز است. این قطعه از جنس‌های مختلف فلز، سرامیک و مواد آلی ساخته می‌شود. هم‌زمان با فشار دادن پدال ترمز لنت با دیسک ترمز برخورد کرده و به علت ایجاد اصطکاک خودرو متوقف می‌شود. لازم است بدانید نحوه رانندگی و تعداد دفعات ترمزگیری تأثیر مستقیم روی لنت ترمز گذاشته و سائیدگی آن را بیشتر می‌کند. البته چرب شدن، گرمای زیاد، وارد کردن ضربه، از عوامل خراب شدن لنت است.

پروانه فن

پروانه فن

پروانه یا فن ماشین که به آن پروانه رادیاتور هم می‌گویند هنگام روشن شدن ماشین به کمک نیروی موتور فن به چرخش در می‌آید. البته امروزه انرژی الکتریکی لازم برای راه‌اندازی پروانه از سمت باتری خودرو تأمین می‌شود. حساسیت این وسیله به دلیل تولید باد شدیدی است که برای خنک سازی آب رادیاتور به سمت آن حرکت می‌کند تا به این وسیله دمای موتور هم کم شود.

شمع و وایر

شمع و وایر ماشین

شمع وسیله‌ای بسیار مهم که جرقه آن باعث انفجار بنزین و حرکت موتور می‌شود که از طریق وایر که سیم رابط بین شمع و موتور خودرو است انرژی برق را وارد شمع کرده و در نهایت آن را به موتور برمی‌گردانند تا ماشین روشن شود. سیلندرهای اتومبیل محل نگهداری شمع‌ها هستند و برای هر شمع یک وایر وجود دارد تا انتقال جریان برق به درستی انجام شود. بنابراین وایرها از قطعاتی هستند که آن‌ها نیز باید چک شوند.

چراغ

چراغ‌ها علاوه بر روشنایی مسیر و دید رانندگان، برای روشنایی قسمت‌های مختلف ماشین مانند اتاقک، درب خودرو یا صندوق عقب آن نیز استفاده می‌شوند. البته در برخی موارد روشن شدن چراغ‌ها علامت هشدار است. به عنوان مثال در صورت باز بودن درب خودرو چراغ روشنایی داخل آن که روی سقف نصب است در صورت فعال بودن سنسورها روشن می‌ماند. در مجموع سیستم روشنایی خودرو شامل انواع چراغ‌ جلو (هدلایت)، چراغ مه شکن، چراغ ترمز، چراغ راهنما، چراغ هشدار (فلاشر)، چراغ دنده عقب و … است. ناگفته نماند بعضی از خودروها به چراغ‌های دیگری مانند چراغ زیر درب خودرو یا چراغ دستگیره به منظور زیبایی بیشتر مجهز هستند.

حرف آخر

با کمی تحقیق در مورد لوازم یدکی خودرو می‌توان با علائم خرابی، روش‌های تعمیر و زمان تعویض قطعات آشنا شد. این نوع آگاهی به شما در داشتن خودرویی سالم و غیر فرسوده کمک می‌کند و هم‌چنین موجب کاهش هزینه‌های فنی و جانبی خودرو می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *